Program

Nedan ser du det program som livesändes under den 16–17 mars 2021. Här finns också abstrakts till allt extramaterial i form av inspelade presentationer, posters och specialistföreläsningar. Klicka på respektive programpunkt nedan för att se innehåll och abstrakt.

Livesänt program
Extramaterial - presentationer
Extramaterial - posters
Extramaterial - specialistpresentationer
08:00
 
 
 
08:30
 
 
 
09:00
 
 
 
09:30
 
 
 
10:00
 
 
 
10:30
 
 
 
11:00
 
 
 
11:30
 
 
 
12:00
 
 
 
12:30
 
 
 
13:00
 
 
 
13:30
 
 
 
14:00
 
 
 
14:30
 
 
 
15:00
 
 
 
15:30
 
 
 
16:00
 
 
 
16:30
 
 
 
17:00
 
 
Posterpresentationer
08:00-17:00
Inspelade muntliga presentationer
08:00-17:30
Specialistföreläsningar
08:00-17:00
Invigning
09:00-09:45
Ida Kåhlin; H.K.H. Prins Daniel; Lena Hallengren; Olivia Wigzell; Elisabeth Wallenius; Samantha Shann
Session 1 - Rehabilitering i samband med covid-19. Erfarenheter, kunskapsutveckling och framtida utmaningar.
10:00-10:50
Ida Kåhlin; Ingrid Berggren; Kersti Samuelsson; Gisela Lilja; Malin Åman
Session 2 - Välfärdsteknik och digital delaktighet
11:00-12:00
Sofi Fristedt; Caroline Fischl; Kristin Alfredsson Ågren; Maria Andreassen; Åsa Larsson Ranada; Elin Jakobsson
Lunch
12:00-13:00
Session 3 - Utbildning, forskning och profession i förändring
13:00-13:55
Maria Prellwitz; Maria Borgestig; Sofi Fristedt; Eva Edström; Therese Jonson; Ann-Marie Öhrvall; Susanne Guidetti; Ann-Helen Patomella; Karin Strand; Maja Cronert
Inspirationsföreläsning - Professionellt omdöme och evidensbaserade fördomar
14:10-14:40
Jonna Bornemark
Session 4 - Arbetsliv och hälsa
15:00-15:50
Elin Ekbladh; Kristina Holmgren; Therese Hellman; Louise Nygård; Maria Bergström; Eric Asaba; Lisette Farias; Lisa Holmlund
Session 5 - Arbetsliv och hälsa
16:00-17:00
Elin Ekbladh; Kristina Holmgren; Lisa Ekstam; Moa Yngve; Elin Karlsson
Posterpresentationer
08:00-16:30
Inspelade muntliga presentationer
08:00-16:30
Specialistföreläsningar
08:00-16:30
Panelsamtal - God och Nära vård – från utredning till utveckling
09:00-09:45
Ida Kåhlin; Anna Nergårdh; Lisbeth Löpare Johansson; Lotta Håkansson
Session 6 - Interventioner för att främja aktivitet
10:00-10:50
Maria Prellwitz; Marie Holmefur; Ann-Marie Öhrvall; Gunnel Janeslätt; Maria Wingren; Anna Gillisdotter
Session 7 - Perspektiv på äldre personers delaktighet
11:00-11:50
Aileen Bergström; Annika Öhman; Emil Rapo; Therese Nordin; Josefine Lampinen; Charlotta Ryd; Marianne Granbom
Session 8 - Perspektiv på äldre personers delaktighet
13:00-13:50
Aileen Bergström; Annika Öhman; Staffan Josephsson; Lena Rosenberg; Louise Nygård; Susanne Iwarsson; Maria Larsson Lund; Ingeborg Nilsson
Keynote - Possible Futures for Occupational Therapy
14:00-14:30
Elizabeth (Liz) Townsend
Session 9 - Vardagsrehabilitering – diskuterande panel
15:00-15:50
Maria Haak; Aileen Bergström; Susanne Assander; Cecilia Pettersson; Maria Ranner
Avslutning - Årets arbetsterapeut
16:00-16:30
Therese Rosenkvist; Ida Kåhlin

 

Kontakt

Lena Gennemark Edsbäcker
Projektledare

arbetsterapiforum@arbetsterapeuterna.se
08-507 488 47

 

Behandling av personuppgifter

Läs om hur vi behandlar dina personuppgifter.