Program

Nedan ser du det livesända programmet inklusive abstrakts. Här finns också abstrakts till allt det extramaterial i form av inspelade presentationer och posters som finns publicerat på arbetsterapeuterna.se/arbetsterapiforum, som alla deltagare kommer att kunna ta del av från den 16 mars. Du kommer att få ett lösenord skickat till dig innan konferensen.

Livesändningen den 16 och 17 mars spelas även den in och kommer att finnas tillgänglig att se efter konferensen.

Allt material kommer att kunna ses i två månader efter Arbetsterapiforum, fram till den 17 maj.

Klicka på respektive programpunkt för att se innehåll och abstrakt.

Livesänt program
Extramaterial - presentationer
Extramaterial - posters
08:00
 
 
 
08:30
 
 
 
09:00
 
 
 
09:30
 
 
 
10:00
 
 
 
10:30
 
 
 
11:00
 
 
 
11:30
 
 
 
12:00
 
 
 
12:30
 
 
 
13:00
 
 
 
13:30
 
 
 
14:00
 
 
 
14:30
 
 
 
15:00
 
 
 
15:30
 
 
 
16:00
 
 
 
16:30
 
 
 
17:00
 
 
Posterpresentationer
08:00-17:00
Inspelade muntliga presentationer
08:00-17:30
Invigning
09:00-09:45
Ida Kåhlin; H.K.H. Prins Daniel; Lena Hallengren; Olivia Wigzell; Elisabeth Wallenius; Samantha Shann
Session 1 - Rehabilitering i samband med covid-19. Erfarenheter, kunskapsutveckling och framtida utmaningar.
10:00-10:50
Ida Kåhlin; Ingrid Berggren; Kersti Samuelsson; Gisela Lilja; Malin Åman
Session 2 - Välfärdsteknik och digital delaktighet
11:00-12:00
Sofi Fristedt; Caroline Fischl; Kristin Alfredsson Ågren; Maria Andreassen; Åsa Larsson Ranada; Elin Jakobsson
Lunch
12:00-13:00
Session 3 - Utbildning, forskning och profession i förändring
13:00-13:50
Maria Prellwitz; Maria Borgestig; Sofi Fristedt; Eva Edström; Ann-Marie Öhrvall; Susanne Guidetti; Karin Strand
Inspirationsföreläsning - Professionellt omdöme och evidensbaserade fördomar
14:00-14:30
Jonna Bornemark
Session 4 - Arbetsliv och hälsa
15:00-15:50
Elin Ekbladh; Kristina Holmgren; Therese Hellman; Louise Nygård; Maria Bergström; Eric Asaba
Session 5 - Arbetsliv och hälsa
16:00-17:00
Elin Ekbladh; Kristina Holmgren; Lisa Ekstam; Moa Yngve; Elin Karlsson
Posterpresentationer
08:00-16:30
Inspelade muntliga presentationer
08:00-16:30
Panelsamtal - God och Nära vård – från utredning till utveckling
09:00-09:45
Ida Kåhlin; Anna Nergårdh; Lisbeth Löpare Johansson; Lotta Håkansson
Session 6 - Interventioner för att främja aktivitet
10:00-10:50
Maria Prellwitz; Marie Holmefur; Ann-Marie Öhrvall; Gunnel Janeslätt; Maria Wingren; Anna Gillisdotter
Session 7 - Perspektiv på äldre personers delaktighet
11:00-11:50
Aileen Bergström; Annika Öhman; Emil Rapo; Therese Nordin; Josefine Lampinen; Charlotta Ryd; Marianne Granbom
Session 8 - Perspektiv på äldre personers delaktighet
13:00-13:50
Aileen Bergström; Annika Öhman; Staffan Josephsson; Lena Rosenberg; Louise Nygård; Susanne Iwarsson; Maria Larsson Lund; Ingeborg Nilsson
Keynote - Possible Futures for Occupational Therapy
14:00-14:30
Elizabeth (Liz) Townsend
Session 9 - Vardagsrehabilitering – diskuterande panel
15:00-15:50
Avslutning - Årets arbetsterapeut
16:00-16:30
Therese Rosenkvist; Ida Kåhlin

 

Kontakt

Lena Gennemark Edsbäcker
Projektledare

arbetsterapiforum@arbetsterapeuterna.se
08-507 488 47

 

Behandling av personuppgifter

Läs om hur vi behandlar dina personuppgifter.